سپر تورمی

راهنمای دوام آوردن در ایران تورمی: سپر تورمی

تورم بین 2 تا 3 درصد برای اقتصاد خوب هم هست. حالا تورم ایران چقدر است؟

در چند سال اخیر از 30 درصد کمتر نشده!

نتیجه چیست؟
هزینه ها روز به روز بیشتر می شود. دخل به خرج نمی خواند و این مساله خودش را در همه ابعاد زندگی ما به صورت فشار عصبی، نارضایتی و … نشان می دهد.

چه باید کرد که این درد را کمتر حس کرد؟

1- با واقعیت روبرو شوید

تقصیر شما نیست! در ایران 50 سال است که ما با تورم بزرگ شده ایم. شما هیچ کاری برای کنترل یا تشدید آن نمی توانید بکند. لطفا هرجا که می نشینید شروع نکنید به نالیدن از گرانی. همینی هست که هست! واقعیت را بپذیرید. بدون پذیرش واقعیت موجود، آرامشی در کار نیست.

2- خـــــــریــد کنید!

خب، تورم یعنی هزینه های ما هر روز بالا می روند، اما درآمد نه! پس چرا تا هزینه ها بالاتر نرفته خرید نکنیم؟ کدام کالاها را بخرم؟ کالاهای مصرفی بادوام که ترجیحا دولت کمتر در قیمت گذاری آن ها مداخله می کند. مثل لباس، وسایل الکترونیک و …

چقــدر بخــــرم؟ مصرف یک سال یا حتی بیشتر…
باعث تورم و کمیابی نمی شود؟ باعث تورم نمی شود. کمیابی هم امری موقتی است و حل می‌شود.

3- وام بگیرید

اگر می توانید قسط بدهید، تا خرتناق وام بگیرید. با وام چه کنیم؟

ســه کــار

  1. کالاهای سرمایه ای مثل طلا، ملک، سهام و … بخرید.
  2. ابزار کارتان را تهیه کنید. مثلا لاستیک ماشین، اره آهنبر یا پرینتر
  3. کالاهای مصرفی بادوام مطابق راهکار دو

4- لطفا یک عدد خانه

می دانم که به گفتن ساده است، اما به خودتان لطفی کنید و اگر می‌شود خانه‌ای بخرید. موج های تورمی بعد از شش ماه تا یک سال خودشان را در بازار اجاره نشان می دهند. پس باور کنید که اجاره امسال سال بعد آرزوی شما خواهد بود. بجنبید! طلا، وام، قرض، فروش ماشین، اضافه کاری، شغل جانبی، فروختن اموال غیر ضروری و … . خجالت ندارد. شرایط سخت است.

5- کار کنید

نرخ مشارکت (یعنی نسبت جمعیت فعال به کل جمعیت کشور) در ایران پایین و کاهشی است. یعنی بسیاری از ایرانی ها به دلایل مختلف کار نمی کنند. (نرخ مشارکت ایران 41 درصد و برای چین 67 درصد است، برای ترکیه 50 درصد).

از طرفی به ازای هر 5 مرد، یک نفر زن در حال فعالیت اقتصادی است. پس اعضای خانواده را برای کار آماده کنید. بخصوص جوانان. دوره ی «فعلا دارد درس می خواند» تمام شد.

6- سرمایه انباشت کنید

اگر راهکاری قبلی را خوب اجرا کنید و دم خرج را هم بگیرید، کمی پول دستتان می آید. خرجش نکنید. تبدیل کنید به کالای سرمایه ای.
یادتان هست گفتم 50 سال است تورم داریم و حل هم نمی شود. یعنی اگر این موج فعلی را از سر باز کنید، بعدی در راه است. داشتن داراییهای با کیفیت به شما پشتوانه مالی و اعتماد به نفس برای مواجه با روزهای سخت آینده را می دهد.

7- توانمندان بیشتر دوام می آورند

 با سرمایه گذاری روی خودتان، در جهت ایجاد توانمندی های مختلف مثل برقراری روابط اجتماعی موثر، فن بیان، مهارت های مدیریتی، حل تعارضات و … حرکت کنید.

قبول کنید تنها وقتی که دارید همین امروز است و قرار نیست در آینده سرتان خلوت تر شود. بچسب به خودت، خودت را قوی تر کن. اینجا کشور آسانی برای زندگی کردن نبوده و نخواهد بود.

دیدن این مطلب در اینستاگرام و مشاهده نظرات دیگران: https://www.instagram.com/p/CeyxOSQN-ba/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *