7 توصیه مالی برای ازدواج سالم

20 تا 40 درصد طلاق ها ریشه در مسائل مالی دارد. در زندگی مالی نسل‌های گذشته، یک مشکل جدی ممکن بود بروز کند: مرد درآمد کافی نداشت و خانواده فقیر بودند. اگر درآمد کافی بود، مرد تصمیم می‌گرفت و بقیه می‌گفتند چشم. اما شرایط عوض شده. پول هم که باشد، سر چطور خرج کردنش هر روز دعواست! چه کنیم؟ این 7 توصیه مالی به شما کمک می کند ازدواج سالم تری داشته باشید.

یک: با من از پول بگو

از همان روز اول که به رابطه‌تان جدی‌تر فکر کردید، درباره پول و مسائل مالی حرف بزنید. خیلی از اختلاف‌ها ریشه در تصورات ما درباره نوع زندگی مالی مورد علاقه شریکمان دارد. تصوراتی که می‌شد با پرسیدن تصحیح کرد.

دو: شفاف باشید

در مورد این مسائل صحبت کنید:

  • درآمدهای شما از کجا می‌آید؟
  • چقدر درآمد دارید؟
  • چقدر دارایی دارید؟
  • چطور هزینه می‌کنید؟
  • قرض و قوله چقدر دارید؟

در کل در مورد مسائل مالی خود شفاف باشید. البته شفافیت دوطرفه!

سه: اهداف مشترک

آیا اهداف مشترک مالی دارید؟ اگر ندارید بنشینید و بر اساس ارزش‌های مشترک، هدف‌های مشترک تعیین کنید. مثلا رفتن به سفر دور ایران یا ساختن یک کلاس درس در منطقه‌ای محروم.

چهار: صندوق روز مبادا

اولین هدف کوتاه مدت شما، ایجاد یک صندوق روز مبادا به اندازه شش ماه هزینه‌های زندگی است. یک ماه را نقد و بقیه را به صورت طلا نگه دارید.

خانه بخرید

پنج: خانه بخرید

اگر در ایران زندگی می‌کنید، اولین هدف بلندمدت مالی مشترک شما خرید خانه است (دلیلش را اینجا بخوانید). یک خانه حداقلی بخرید. سنگ اول را بزرگ بر ندارید. با خرید دارایی‌های کوچک مثل صندوق‌های سهام و طلا شروع کنید (در این مقاله مفصل راجع به خرید خانه نوشته ام).

شش: مدیریت مالی

قرار است چطور پول‌های شما مدیریت شود؟ درآمد هرکس جداگانه نگهداری شود یا یک حساب مشترک داشته باشید؟ چه نوع هزینه‌هایی نیاز به همفکری دارند؟ و …

با شرکت در دوره آموزشی سواد مالی کاربردی می توانید با اصول مدیریت مالی شخصی و مدیریت ثروت آشنا شوید.

هفت: بودجه بندی

بر اساس اهداف و ارزش‌های مشترک، یک بودجه منطقی بنویسید.

  • مثلا ما ماهی 2 میلیون هزینه رستوران می‌کنیم.
  • ماهی دو میلیون برای سفر کنار می‌گذاریم و …

در این مقاله با نکات مهم بودجه بندی آشنا شوید.

خلاصه که

همراه باشید و همدل! ما در ایران هر روز تحت فشارهای بیشتر مالی قرار می‌گیریم. اگر اجازه بدهید این تنش‌ها وارد خانه شما شوند، بازی را باخته‌اید. شما قطعا با هر آدم دیگر دنیا، نسبت به مسائل مالی هم دیدگاه‌های مشترک و هم متفاوت دارید. پس روی بخش‌های مشترک با شریک زندگی خود متمرکز باشید و بگذارید هرکس راجع به مسائل متفاوت، خودش تصمیم بگیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *